Money Aidat Borcu Sorgulama
Event Etkinlik Takvimi
Survey Anket

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz ?

Sonuçlar
Köyümüz

Köyün tarihçesi çok eskilere dayanmaktadır.köyün eski adı ohur olarak bilinmektedir.köyün tarihini eskilere dayandığını gösteren kiliseler kaleler gibi kalıntılar bulunmaktadır. pamukçular ismini almasının nedeni köyde daha önceleri pamuk üretimi yapıldığından bu ismi almıştır.Köyde yaşayanların soyu ise ahıska türklerinden geldiği sanılmaktadır.

Artvin iline 133 km, Yusufeli ilçesine 37 km uzaklıktadır.Coğrafi konum itibariyle çok engebeli, dağlık-kayalık bir alana sahiptir.etrafı dağlarla çevrili olup köyün ortasından dere akmaktadır. İlk bahar aylarında yağan kırkikindi yağışları dolayısıyla sürekli sele maruz kalmaktadır. 2000-2006 yılları arası ağaçlandırmaya tüm köy halkının katılımıyla yapılmıştır.köyün altından ise oltu çayı akmaktadır.alçak kısımlarda kısa boylu çalılıklar olup yüksek kısımlarda ise çam meşe palamudu ardıç vb orman ürünleri bulunmaktadır.tarıma ve hayvancılığa elverişli yerdir. Her türlü meyve sebze yetiştirilebilir.


Köyün iklimi,iklim olarak hem Karadeniz hem de karasal iklim özellikleri taşımaktadır.yazları sıcak ve kurak geçer kışları ise soğuk geçer.yağış oranı türkiye oranlarının üstündedir.Yapılan barajlar dolayısıyla bu yağışların daha da artacağı tahmin edilmektedir.köyün yıllık hakim rüzgâr yönü batı–doğu doğrultusundadır. Rüzgârlar yılın ilk yedi ayında batıdan; ağustos, eylül, ekim aylarında güneybatıdan; kasım ayında güneyden ve aralık ayında ise kuzeyden eser. Yaz aylarında ise meltem rüzgârları eser. Rüzgârlar, gündüzleri vadiden dağa doğru, geceleri ise dağdan vadiye doğru eser.


Pamukçular köyü oldukça geniş sayılabilecek yüzölçümüne ve diger köylere nazaran daha değişik bir coğrafi yapı ve verimli düz topraklara sahiptir.Köyün nüfusunu Kıpçak Türkleri oluşturur.Çok yoğun bir nufüs yapısına sahip olmamakla beraber birçok mahallesi ve mezrası bulunmaktadır.Pamukçular köyü göç vermeden önce oldukça faal bir yapıya sahipti.Öyleki köyde önceleri birçok bakkal, kahvehane ve demirci ustalarının dükkânlarını barındıran pamukçular köyü şimdilerde bu özelliklerini tamamen yitirmiş sayılabilir.köyde ağaçlandırma genel müdürlüğünün yürüttüğü çalışmalar sonucunda şehirlerde yaşayan köylülerin bir kısmı köyüne geri dönmüştür. yetişkin nufus kış aylarında köyü terk edip rize, bursa istanbul gibi şehirlere gurbetçi olarak giderler.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2014 - Muhsin KOÇAK
2009 - Hüsnü KAHVECİ
2004 - ilhami Türk
1999 - İlhami Türk
1994 - Şevki Doğancil
1989 -

www.OhurDer.net